A korcsolya éle

2019.05.15

Milyen élet válasszak

Ha valaki elkezd bármilyen jeges sportot viszonylag hamar találkozik ezzel a kérdéssel, akkor amikor először elviszi a korcsolyáját éleztetni. Ugye kezdőknek már az is plusz információ, hogy az új korcsolyákat meg kell élezni azok nem rendelkeznek éllel a 3mm vastag penge mint egy sima lap, tehát korcsolya vásárlást követően első út nem az edzés, vagy a jég kipróbálni, hanem egy korcsolyaélező!

Korcsolya élező a legtöbb jégpályánál van, de ha rákerestek a neten biztosan találtok a közeletekben 1000-1500 Ft körül mozog az élezés, de első élet néha kicsit drágábban csinálnak.

Tehát ha korit veszel magadnak, de leginkáb a gyereknek , irány az élező, vagy ha ahol vetted van élezés akkor éleztesd meg, de csak akkor ha már az aki a korit hordani fogja felpróbálta azzal a zoknival amilyet használni is fog alatta, és a méret jó. Élezett korcsolyát nem szoktak visszavenni az üzletek!!!

Ha nem élezteted meg az első jégre-menetel előtt, egyesszerűen a használója nem fog tudni korcsolyázni. (Gyereket semmi féle képpen ne tegyetek ki ilyen helyzetnek, ilyen esetben akkor ugrott az az edzés, vagy korizás!

Da akkor mi is az az él. Suliban tanultuk a geometriát és hát ehhez van köze annak az értéknek amit az élezőben meg fognak tőled kérdezni. Több éltípus is létezik, mi most csak a hagyományos íves "holkerrel" foglalkozunk, egyenlőre... Nos akkor egyszerűen, röviden. A játékkos (általános korcsolya) pengéje 3mm széles ennek a pengének az alja ha a keresztmetszetét nézzük akkor az alsó síkon lesz az a felület amit élezünk, illetve amin korcsolyázunk, csúszunk. Nos képzeljük el, hogy van egy kör aminek az ívére merőlegesen rátesszük a pengét, (ráadásul ez a kör olyan erős anyagból van hogy a penge anyagát képes formálni, alakítani, akkor az a kör kivág egy kisebb részt a pengéből. Hogy mekkorát is vág ki az attól függ, hogy az adott körnek mekkora a sugara. Minál nagyobb a sugár annál kevésbé vág ki a pengéből, ménél kisebb ez a sugár annál mélyebben vág bele a pengébe. Az érték amit meg kell adjunk az élezőnek az ennek a körnek a sugár értéke milliméterben. Egyszerű volt ugye? No inkább lerajzolom, és akkor érthetőbb lesz.

Oké, most már akkor elvileg értjük, hogy mitől is annyi az él amennyi, de miért is lényeges ez?

Az él mélysége határozza meg hogy a korcsolya pengéje milyen mélyen és milyen formában vág bele a jégbe. Bár a jég csúszik, mégsem mindegy, hogy a korcsolya pengéjének mekkora felülete érintkezik a jéggel. Minél nagyobb a felület annál nagyobb a közegellenállás, minél nagyobb a közegellenállás, annál nagyobb energia kell a sebessé beszerzéséhez és fenntartásához, és minél nagyobb a közegellenállás annál gyorsabban lassul a korcsolya is. Viszont, ha nem vág be elég mélyen a penge a jégbe akkor meg nem tart rendesen kicsi lesz az oldal irányú tartása, és a kori kicsúszik.

Az élek tartanak meg kanyarban ezért fontos, hogy mindíg jó élünk legyen, mert az a biztonságunkat is szolgálja, mindíg figyelj és óvd az éledet használj élvédőt, ha teheted még gumin is, főleg ha azon utcai cipővel is járnak, mert az utcai cipőről bekerülnek a szemcsék amik igen is kicsorbítják a kori élét!

Hát akkor most mi a jó?

Nincsen jó! Mindenkinek a korcsolya tudásához, és a felhasználás céljához kell az élet kiválasztania. Aki nagyon kezdő annak érdemes 14-16-os él közül választania, azzal elég könnyedén megtudja csinálni az alap gyakorlatokat. Ha pl. hokiféket akarunk tanulni, gyakorolni, akkor érdemesebb néhány mm-el feljebb menni az éllel, mert az könnyebben megcsúszik, és könnyebben rá lehet érezni arra, hogy mit is kell csinálni.

Fontos az él megválasztásában a testsúly is, de az kb 40-50 kg-tól szól bele az élek kezelésébe. Egy nagyobb súlyú ember könnyebben terheli az éleket mint egy könnyebb.

Az élek használata maga a művészet, de rosszul megválasztott éllel nehezen lehet bármit is kezdeni.

Akinek nincsen ötlete, vagy az az él amit csináltatott valamiért nem jó, (minden hokifék kísérletnél esés van , vagy nem tudja magát hajtani, mert a kori mindíg kicsúszik oldalra, kérjen tanácsot az edzőjétől, oktatójától, vagy akár az élezőtől.

Ha nincsen kitől megkérdezni akkor az alábbi javaslatunk van az élválasztásra kezdőknek. Haladók úgyis tudják.

  • Kezdők: 14-16 (40 kg fölött inkább 16)
  • Már nem kezdők: 16-18 (40 kg fölött 17, ha hokiféket szeretnétek gyakorolni akkor 18)
  • Haladók: 18-20, de Ők úgyis tudják. :)

Fontos!!!! A korcsolya élezése precíziós művelet, nagy gyakorlott és megfelelő gép, gépek kellenek hozzá! Sose próbáld meg otthon flexxel, vagy hagyományos köszörűvel, nem lesz jó végeredmény, és még veszélyes is!!!!

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el